If you are not redirected automatically, follow the link to example “Okulları 28 Eylül’de açın” çağrısı

“Okulları 28 Eylül’de açın” çağrısı

Fethiye, Bodrum ve Marmaris’in belediye başkanlarından “Okulları 28 Eylül’de açın” çağrısı.

“Okulları 28 Eylül’de açın” çağrısı
Bu içerik 64 kez okundu.
Muğla’nın gezinsel ilçeleri Fethiye, Bodrum ve Marmaris’in belediye başkanları, iç turizmin negatif etkilenmemesi için, 2015- 2016 eğitim- öğretim yılının açılışının, 14 Eylül yerine, Kurban Bayramı’ndan sonraki pazartesi günü olan 28 Eylül’e bırakılmasını istedi.

Fethiye Belediye Başkanı DP’li Behçet Saatcı ile Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon ve Marmaris Belediye Başkanı CHP’li Ali Acar, Marmaris’te bir araya gelmiş olarak gezim değerlendirme toplantısı yapmış oldu. Bölge turizmini negatif etkileyen unsurları görüşen belediye başkanları, gezgin sayısındaki düşüşün önlenebilmesi için alınacak tedbirleri konuştu.

Ortak tanıtım emekleri yapma sonucu alan Saatcı, Kocadon ve Acar, bölgedeki gezim potansiyelinin gelişmesi için ortaklık sonucu aldı. İlk toplantıdan çıkan ortak bildiride, turizmcilerin, yabancı turistlerdeki düşüşü yerli tatilcilerle kapatmaya çalmış olduğu vurgulandı.

Yerli tatilcilerin okulların açılmasıyla gezim bölgelerinden çekileceği belirtilerek, gezim tesislerindeki iş gücünün mühim bölümünü oluşturan öğrencilerin de tesislerden ayrılacağı kaydedildi.

“KURBAN BAYRAMI’NDAN SONRAYA BIRAKILSIN”

Öğrencilerin okulların açılmasından 10 gün sonrasında 24 Eylül’de Kurban Bayramı için yeniden tatile gireceğinin altını çizen üç belediye başkanı, Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Gezim Bakanlığı’na ortak çağrıda bulunarak okulların Kurban Bayramı tatilinden sonraya açılmasını istedi. Toplantının peşinden meydana getirilen ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Gezim Bakanlığı’na ortak bir çağrıda bulanarak okulların açılış tarihinin 1 hafta ertelenmesini istiyoruz. 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı 14 Eylül 2015 günü açılacak. Yedi gün sonrasında ise Kurban Bayramı başlamış olacak. Bu durumun evlatlarımızın motivasyonu ve konsantrasyonunu negatif etkileyeceğini, hem de daha öğretim yılı başlamadan tatile girerek eğitimin sekteye uğrayacağını düşünüyoruz. Bu tür bir kararın bununla beraber iç turizmimiz ve ekonomimizi fazlaca pozitif etkileyeceği, negatif geçen ve büyük kayıplar yaşayan gezim işletmelerinin kısmen yaralarının sarılacağını, aileler için de evvelinde tatillerini planlama fırsatı vereceğini düşünerek okulların açılış tarihinin Kurban Bayramı’ndan sonraya bırakılmasını talep ediyoruz. Bunun bir an ilkin açıklanmasının, gerek okula hazırlık, gerekse dinlence planlaması bakımından sayısız yararları olacaktır.”


Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı Abdül Batur, turizmde yaz sezonunun uzatılması amacıyla okulların Kurban Bayramı'ndan sonra açılmasını istediklerini bildirdi.


Batur, yaptığı yazılı açıklamada, birlik encümen üyesi belediye başkanlarıyla okulların 14 Eylül'de açılmasını değerlendirdiklerini belirtti.

Sınavlar nedeniyle haziranın turizm açısından yeterince değerlendirilemediğini kaydeden Batur, şu ifadeleri kullandı: "Okullar, Kurban Bayramı tatilinin hemen ardından açılabilir. Ramazan ayının yaz dönemine gelmesi ve turizmi etkileyen diğer olumsuz koşullar nedeniyle sıkıntı yaşayan sektör ve sahil kentlerimiz, bu kararın alınmasını bekliyor. Kısa süren sezonun bu düzenlemeyle biraz daha uzatılmasıyla, temmuz ve ağustos gibi 2 aya sıkışan turizmin biraz daha geniş zamana yayılması, beklentileri bir nebze olsun karşılayacaktır."

Batur, acil olarak hükümet ve ilgili bakanlıklardan bu yönde karar alınmasını beklediklerini bildirdi. 2015 Kurban Bayramı ne zaman tarihi Kurban Bayramı bu sene 24 Eylül 2015 Perşembe gününe denk geliyor. 23 Eylül Çarşamba günü yarım olmak üzere toplamda 4.5 gün tatil olacak. Kurban Bayramında da son iki gün Cumartesi ve Pazara denk geliyor.
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlerin özür grubu yer değiştirme sonuçları açıklandı
Öğretmenlerin özür grubu yer değiştirme sonuçları açıklandı
Eylül Dönemi Mesleki Çalışma Yazısı ve Konuların Günlere Dağılımı
Eylül Dönemi Mesleki Çalışma Yazısı ve Konuların Günlere Dağılımı