If you are not redirected automatically, follow the link to example Temmuz'da emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranı belli oldu

Temmuz'da emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranı belli oldu

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla memur maaşlarına yapılacak zam miktarı belli oldu. Emekli ve memur maaşlarına temmuz ayında yüzde 4.76 oranında zam yapılacak.

Temmuz'da emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranı belli oldu
Bu içerik 61 kez okundu.

Vatandaşlar, memur maaşları ve emekli maaşlarında atılacak adımları dikkatle takip ediyordu.

Yılın ikinci yarısında memur maaşlarına yapılacak zam için ise enflasyon oranları bekleniyordu. Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı ve tüketici fiyatları yüzde 0.51 düştü. Böylelikle memur maaşlarına yapılacak zam oranı belli oldu. Emekli ve memurların Temmuz zamları yüzde 4.76 olarak belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, Haziran sonu itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 7.20 ve tüketici fiyatlarında on iki aylık ortalamalara göre artış da yüzde 8.28 olarak gerçekleşti.

Geçen ay, 2015 yılının ilk beş ayında oluşan enflasyon yüzde 5,30 idi. Bu orana göre memurun Temmuz alacağı enflasyon farkı yüzde 2,30 idi. Ancak, Haziran ayında enflasyon bir önceki aya göre yüzde 0,51 oranında düştü. Böylece yılın ilk altı ayında oluşan enflasyon yüzde 4,76'ye geriledi. Bilindiği üzere, imzalanan 2015 yılı toplu sözleşmelerine göre, Temmuz'da yüzde 3 oranında zam yapılacaktı. Enflasyonun bu oranı aşması halinde, fark, enflasyon zammı olarak verilecekti. Bu nedenle emekli maaşlarına ve memur maaşlarına temmuz ayında yüzde  4.76 oranında zam yapılacak. Zam ile birlikte milyonlarca Bağ-Kur ve SSK'lının emekli maaşlarına Temmuz'da, yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam yapılacak. Maaşı bin 100 liranın altında olan emekli maaşlarında, ayrıca seyyanen zam uygulanacak.

Enflasyon farkının ardından maaşı bin lira ve altında kalan emeklilerin maaşlarına, 100 lira daha seyyanen zam yapılacakken, bin lira ile bin 100 lira arasındakilere ise emekli maaşları bin 100 liraya tamamlanacak şekilde seyyanen artış yapılacak. Bu zamlarla Haziran ayında 795 lira alan işçi emeklisinin maaşı Temmuz ayında 938 liraya, 835 lira alan en düşük Bağ-Kur emeklisinin maaşı 979 liraya ve 617 lira alan Tarım Bağ-Kur'lusunun maaşı da 750 liraya yükselecek. Altı aylık enflasyona göre, memur ve emekli, Temmuz'da yüzde 3'lük zamma ek olarak, yüzde 1,76 oranında enflasyon farkı alacaktır.

Haziran ayı enflasyonları

Enflasyon Haziran'da yüzde 0,51 oranında düşüş gerçekleştirdi. Yıllık bazda TÜFE yüzde 7,20'ye geriledi. Tüketici fiyatlarının aylık yüzde 0,20 düşeceği, yıllık yüzde 7,60 artacağı tahmin ediliyordu. TÜİK'ten yapılan açıklamaya göre; TÜFE’de (2003=100) 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre 0,51 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,76, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,20 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8,28 artış gerçekleşti. Ana harcama grupları itibariyle 2015 yılı Haziran ayında endekste yer alan gruplardan lokanta ve otellerde yüzde 1,09, çeşitli mal2,79 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Ana harcama grupları itibariyle 2015 yılı Haziran ayında endekste yer alan gruplardan giyim ve ayakkabıda yüzde 1,32, ev eşyasında yüzde 0,09, alkollü içecekler ve tütünde yüzde 0,01 ve ulaştırmada yüzde 0,01 düşüş gerçekleşti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlerin özür grubu yer değiştirme sonuçları açıklandı
Öğretmenlerin özür grubu yer değiştirme sonuçları açıklandı
Eylül Dönemi Mesleki Çalışma Yazısı ve Konuların Günlere Dağılımı
Eylül Dönemi Mesleki Çalışma Yazısı ve Konuların Günlere Dağılımı