If you are not redirected automatically, follow the link to example Olası bir koalisyonda Milli Eğitim Bakanlığı kimde olacak ?

Olası bir koalisyonda Milli Eğitim Bakanlığı kimde olacak ?

Olası AKP- CHP koalisyonu için altyapı çalışmaları sürüyor. Karşı Gazete'nin Başbakanlık kaynaklarından edindiği bilgiye göre hem AKP hem de CHP'nin sıcak baktığı bir proje de Bakanlıkları bölerek, bürokraside daha çok kale kazanmak. Yeni projenin uygulamaya konulmasıyla şu an 21 olan Bakanlık sayısının, 30’a ulaşacağı belirtiliyor.

Olası bir koalisyonda Milli Eğitim Bakanlığı kimde olacak ?
Bu içerik 64 kez okundu.
YENİ BAKANLIK KURALIM, 'YENİ KALE' KAZANALIM...
Olası AKP- CHP koalisyonu için altyapı çalışmaları sürüyor. Karşı Gazete'nin Başbakanlık kaynaklarından edindiği bilgiye göre hem AKP hem de CHP'nin sıcak baktığı bir proje de Bakanlıkları bölerek, bürokraside daha çok kale kazanmak.

Yeni projenin uygulamaya konulmasıyla şu an 21 olan Bakanlık sayısının, 30’a ulaşacağı belirtiliyor.

Böylece her iki koalisyon ortağı partiye de  daha fazla sayıda bakanlık düşecek.

21 BAKANLIK 30’A ÇIKACAK...
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın ikiye bölünerek, Kadından Sorumlu Bakanlık ve Aile Bakanlığı olarak görev dağılımı yapılması bekleniyor. Ayrıca yeni bir Bilişim Bakanlığı yapılanması da düşünülüyor.

Bölüneceği öne sürülen  bakanlıklar şöyle:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
Çevre  ve Şehircilik Bakanlığı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı
Kültür ve Turizm Bakanlığı
Orman ve Su işleri Bakanlığı
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı

BAKANLIK KADROLARI İÇİN LİSTELER HAZIRLANIYOR...
Kamuda atıl durumda tutulan birçok sosyal demokrat bürokratın ve daha önce bürokraside görev yapmış olan eski CHP'lilerin de AKP- CHP koalisyonundan beklentisi büyük. Yeni bakanlıklardaki müsteşar, müşavir, daire başkanlığı, uzman vb. kadrolara bu isimlerin yerleşmesi muhtemel.

ESKİ VEKİL VE BÜROKRATLAR KENDİLERİNE YER ARIYOR
Sadece CHP'liler değil koalisyon denkleminin kendi lehlerine çözülmesi umudu taşıyan, her parti ve görüşten eski siyasetçi ve bürokrat da bugünlerde Meclis'te ve partilerin genel merkezlerinde boy gösteriyor.

Muhalefet partilerinden birinin iktidar ortağı olma olasığı nedeniyle, deneyimli isimlere ihtiyaç duyulacağı gerçeğinden yola çıkan bu kişiler, ülkeyi yönetecek kadrolarda görev yapmaya hazır olduklarını belirterek, görev talep ediyor.

HANGİ BAKANLIK, HANGİ PARTİYE...
Bazı gazetelerin yeni yazdığı ancak Karşı Gazete'nin 15 gün önce ulaştığı pazarlık görüşmelerine göre Bakanlıkların paylaşımının da şu doğrultuda olması bekleniyor:

İÇİŞLERİ, ULAŞTIRMA,ENERJİ AKP'YE...
Karşı Gazete'nin edindiği bilgiye göre AKP, böyle bir koalisyonda İçişleri, Adalet, Ulaştırma, Enerji ve Milli Eğitim Bakanlıklarını vermek istemiyor.  MİT ve bağlantılarının, yapılan tüm operasyonların perde arkalarının saklandığı İçişleri Bakanlığı, AKP'nin vazgeçilmezi.

Ulaştırma Bakanlığı da, dinleme- izleme, uydu verileri, 17/25 Aralık öncesi ve sonrasında elde edilen tape'ler, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) gibi kritik konular nedeniyle AKP tarafından asla muhalefe teslim edilmek istenmeyen bir başka Bakanlık...

Enerji Bakanlığı ise sıcak para akışının sağlandığı, ihalelerle kaynak aktarımının şekillendirildiğini Bakanlık olduğu için önem taşıyor.

'PARALEL İLE MÜCADELE SÖZÜ VERİRSE' ADALET BAKANLIĞI CHP'YE...
Kulislerde, Adalet ve Milli Eğitim Bakanlıkları konusunda pazarlık olasılığının  biraz da olsa bulunduğu da konuşuluyor. Örneğin 'paralel ile mücadele' sözü vermesi halinde Adalet Bakanlığı'nın CHP'ye bırakılması seçenekler arasında.

BAZI VALİ VE EMNİYET MÜDÜRLERİNİ CHP BELİRLEYEBİLİR...
İddiaya göre İçişleri Bakanlığı'nın AKP'de kalması pazarlığının bir parçası olarak, vali ve emniyet müdürlerinin bir bölümünün CHP'nin istediği isimler arasından seçilmesi ve atanması kozu AKP'lilerin CHP'ye sunduğu seçenekler arasında.

SPK, TRT, RTÜK, EPDK gibi kurumların ise tamamen yeniden yapılandırılması konuşuluyor.

Tüm bunların yanısıra Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı ve başta Cumhurbaşkanlığı makamının anayasal çerçeveye çekilmesi olmak üzere 14 temel ilke de, olası bir koalisyonun çerçevesini oluşturuyor.
 
Burcu Oral Evren | karsigazete.com.tr
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlerin özür grubu yer değiştirme sonuçları açıklandı
Öğretmenlerin özür grubu yer değiştirme sonuçları açıklandı
Eylül Dönemi Mesleki Çalışma Yazısı ve Konuların Günlere Dağılımı
Eylül Dönemi Mesleki Çalışma Yazısı ve Konuların Günlere Dağılımı