If you are not redirected automatically, follow the link to example 4 Kızı taciz eden müdüre 96 puan ile atama

4 Kızı taciz eden müdüre 96 puan ile atama

4 Kız öğrenciye tacizde bulunduğu iddiasıyla yargılanan okul müdür yardımcısı 3 yıl 4 ay hapis aldı. Mahkeme sürdüğü esnada "okul yöneticiliği" mülakatında 96 puan aldı ve müdür olarak başka bir okula atandı.

4 Kızı taciz eden müdüre 96 puan ile atama
Bu içerik 54 kez okundu.

Balıkesir’de bir lisede işlenen cinsel tacizle ilgili davadan karar çıktı. Çıkan karar sonrasında hem adalet sistemindeki hem de Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetici atama sistemindeki çarpıklıklar gözler önüne serilmiş oldu.

Suç İşlemeyeceği Kanaati Oluştu

Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre, Balıkesir'de bir okulda müdür yardımcılığı yapan A.D'nin suçunu sabit gören mahkeme cezayı açıkladı.  4 kız öğrenciye cinsel tacizde bulunan A.D'ye en alt sınırdan ceza verilerek her biri 8 ay olmak üzere 4 kıza yapılan taciz için 3 yıl 4 ay ceza verildi. Ancak şahsın "Yeniden suç işlemeyeceği kanaati oluştuğu" gerekçesiyle mahkeme cezanın ertelenmesine karar verdi.

1 Gün Bile Hapis Yatmayacak

A.D’nin, eylemi eğitim öğretim ilişkisini kullanarak işlediği için cezasını 12 ay hapse çıkaran mahkeme, iyi hal indirimi uygulayarak 10 aya indirdi. Toplamda 40 ay (3 yıl 4 ay) hapse mahkum edilen müdür, her bir kız çocuğuna sadece bir kez cinsel tacizde bulunduğu ve her bir işlediği suça karşılık 2 yılın altında hapis cezasına çarptırıldığı için bir gün bile cezaevine girmeden kurtulmuş oldu.

96 Puan ile Müdür Yapıldı

Cinsel tacizle yargılanan müdür yardımcısının mahkeme sürerken okul müdürlüğü ataması ile ilgili mülakatta aldığı puan ise Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetici atama sistemindeki çarpıklığı gözler önüne serdi. 4 kız öğrenciye taciz iddiasıyla yargılanan A.D. girdiği okul müdürlüğü mülakatında 96 puan alarak başka bir okula müdür olarak atandı. A.D. cezasının infazı tamamlanıncaya kadar kamu kurumlarında çalışmaktan men edildi.

A.D. savunmasında,"Ben Türk adaletine güveniyorum. Bu olay, benim için atılmış bir iftiradır ve sadece söze dayanmaktadır. Ben suçsuzluğuma inanıyorum. Hakkımda öncelikle beraat kararı verilmesini talep ediyoruz ancak aksi bir kanaatte ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesini talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Mahkemenin kararına tepki gösteren Eğitim Sen Balıkesir Şubesi Kadın Sekreteri Sevinç Avcı, "Çocukların düşlerini çalanlar cezasız kalmamalıdır. Mahkemenin taciz olayını sabit bulmasına karşın, böyle bir olay yokmuş gibi karar vermesi kabul edilemez. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin de bu konuyla ilgili idari soruşturma açıp açmayacağının takipçisi olacağız" dedi.

Mahkemenin kararlarındaki çelişkiye dikkat çeken Avcı, "İlimizde başka bir lisede yaşanan başka taciz olayında failini 22 yıl verilmiştir, ilkokuldaki bir başka bir olayda da sorumlusu başka ilçeye sürülmüştür. Mahkemelerin bu çelişkili kararını ve milli eğitimin sıradan olay gibi yer değişikliğiyle geçiştirmesi kınıyoruz. Suçlular ve göz yumanlar cezalandırılıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla duyuruyoruz" diye konuştu.

kaynak: sendikahaberleri.com

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlerin özür grubu yer değiştirme sonuçları açıklandı
Öğretmenlerin özür grubu yer değiştirme sonuçları açıklandı
Eylül Dönemi Mesleki Çalışma Yazısı ve Konuların Günlere Dağılımı
Eylül Dönemi Mesleki Çalışma Yazısı ve Konuların Günlere Dağılımı